Soma’dan Alınacak İnsanlık Dersi

10298951_10152442565108210_3291415426938731939_nOnlar Anadolu’nun dört bir yanında rastladığımız, dikkat etmediğimiz, bazılarımızın küçümsediği, sessizce yaşayan insanlardı. Cumhuriyet tarihimizin en büyük maden kazasını, büyük bir felaketi yaşadılar. Bizler ne kadar üzülsek, içimiz yansa da o korkunç olay onları yaktı kavurdu, kalanların tüm yaşamlarını tarumar etti.

Kimi ekmek parası için girdiği o karanlık tünellerde canını verdi, kimi yaşamla ölüm arasında dolanıp şans eseri aydınlığa kavuştu.
Onlar Çanakkale’nin Kurtuluş Savaşı’nın kahraman neferleri gibi sessizce karşımıza çıkıp bize insanlık dersi verdiler. Birlik oldular, ölüme meydan okudular. Toprağın yüzlerce metre altında birkaç can daha kurtarabilmek için düşünmeden kendi canlarını verdiler. Arkalarında yetimler bıraktılar. Ekmeği suyu değil, yaşamak için buldukları azıcık havayı bölüştüler. Öleceklerini anlayınca, yer altında ezan okuyup, son nefeslerinde namaz kılmaya çabaladılar. Birbirlerine sıkı sıkıya sarılıp, bu fani dünyadan başka diyarlara göçüp gittiler.

Onları bekleyen nur yüzlü kadınları, kardeşleri ve anaları seslerini çıkarmadan gözyaşlarını içlerine gömdüler. Çocuklar feryat etmediler, sessizce ağladılar. Kurtulanların aileleri neşeli bir kahkaha atamadan, ölenlerin ailelerine sarıldılar.

Felaketi duydukları anda akın akın Soma’ya gelen ve maden ocağının zulmünü çok iyi bilen Anadolu kahramanları… Karanlık tünellerde bir can daha bulmaya çalışırken “ben” demediler, “biz” dediler.

Ey Soma’nın kahramanları… Bu ülkenin tüm nimetlerinden faydalanıp, ülkesine küfreden sözde aydınlarına, sözde seçkinlerine ne büyük insanlık dersi verdiniz. O soylu davranışlarınızla, neler neler anlattınız. Onlar hala sizi kan donduran sözleriyle küçümserken, sizler cennette Çanakkale’nin, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanları ile buluştunuz.

Somanın yiğitleri, Soma’nın anaları, bacıları, neyse ki ülkemin her bir yanında sizin gibi milyonlarca insan yaşıyor, bu ülkenin emeğini sırtına almış, o tertemiz enerjisiyle ülkesini aydınlatıyor.

Allah sizlerden razı olsun, bu kadar temiz ve inançlı kaldığınız ve hepimize insanlık dersi verdiğiniz için…

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz


*