Kazakistan Tuluyhan’ı Bekliyor

backup_of_untitled-12Piyanist Tuluyhan Uğurlu, 2016 UNESCO Hoca Ahmet Yesevi Yılı dolayasıyla Kazakistan’da iki konser verecek. Uğurlu’nun Ahmet Yesevi için yazdığı eseri seslendireceği konserlerin ilki Kazakistan’ın başkenti Astana’da, ikincisi Türkistan’da Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde gerçekleşecek. 

Kazakistan’da Türkiye Astana büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü Astana Kültür Merkezi’nin organizasyonu ile gerçekleşecek konserler, 20 Eylül tarihinde Astana’da Kazakistan Milli Sanat Üniversitesi’nde öğrenci ve protokole verilecek. İkinci konser ise, Türkistan’da Ahmet Yesevi Üniversitesinde gerçekleşecek.

Konserlerde günümüzden 850 yıl önce bugün Kazakistan toprakları içinde bulunan Türkistan bölgesi, Çimkent-Yesi’de yaşamış olan Hoca Ahmet Yesevi müzikle eş zamanlı yürüyen görsel sunumla anlatılacak. Türkçe ve Kazakça olarak gösterilecek sunumda, Batı’da karanlık çağ sürerken, “Düşünmek ve çalışmak ibadettir” Ahmet Yesevi’nin Selçuklu ve Osmanlı kültürüne ve devlet ve inanç sistemine olan etkilerine de yer verilecek

Kazak medyasının büyük ilgi gösterdiği konserlerin kendisini çok heyecanlandırdığını söyleyen Tuluyhan Uğurlu, “Yazdığınız bir eseri, ait olduğu topraklarda seslendirmek bir besteci olarak bana sonsuz bir mutluluk veriyor. Kazakistan, Türkistan hele Yesevi’nin yaşadığı yerler, Çimkent benim için çok anlamlı, mutlaka görülmesi, yaşanması gereken yerler” diyor.

Türkiye’nin bu sıkıntılı günlerinde dost ve özü sözü bir ülkede konser vermenin keyfini yaşadığını söyleyen Uğurlu, Hoca Ahmet Yesevi felsefesini kendi bakış açısıyla şöyle anlatıyor:

“Aydınlanma denilen şey önce bizde, sonra Batı’da olmuştur. Yani dünya, sanıldığı gibi Rönesans’la aydınlanmadı. Dünya Asya’dan Anadolu’ya, oradan Balkanlara kadar yükselen ışıkla aydınlandı. Ahmet Yesevi, Türklere en basit ve doğru biçimi ile İslam’ı anlatırken, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin ana fikirlerini oluşturdu. Sonraki bilim ve din adamlarına önder oldu. Selçuklu ve Osmanlı’nın sadeliği, bilgeliği, enerjisi ve başarısının altında her biri dini bilgilerinin yanında bilimde, kültürde de bilgi sahibi olan o büyük mutasavvıflardır. Hoca Ahmet Yesevi, kadın erkek eşitliğini savunan, herkesin geçimini kendi emeği ile sağlamasının doğruluğunu anlatan, ‘Bilim insanı Allah’a ulaştıran ve varlığı bilerek Yaratan’ı bilmeyi sağlayan yoldur’ diyen bir büyüğümüzdür.

“Şimdi bence bizim Batı etkisiyle öğrendiğimiz değerleri bilerek unutup, kendi değerlerimizi yeniden öğrenmemiz gerekiyor. İşimiz uzun ama yapacağız, Hoca Ahmet Yesevi de bunun mihenk taşlarından biri” diyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz


*