GENÇ YORUMCULARA ÜÇ ÖNERİ

Genç piyanistlere her zaman söylüyorum kendinize has bir tonunuz, dokunuşunuz olsun.
Daha seni görmeden dinleyici, piyanoyu senin çaldığını anlasın. Radyoyu açtın biri piyano çalıyor! Kim çalıyor? Ali mi, Veli mi, erkek mi, kadın mı kim? Müziğe ve yorumculuğa bir imza bırakmak istiyorsan KENDİNE AİT BİR TONUN OLSUN.
İkinci önerim sadece yapabilenler (Absolut Kulak) sahibi olanlar için
Zor bir şey biliyorum, müziğe imza atmak istiyorsan yapman gereken ikinci ipucu;
Diyelim ki akademi, konservatuvar hocan icra etmen, çalışman için sana yeni bir eser verdi. Yapabiliyorsan eseri bir müddet notadan çalışma, çok iyi yorumculardan dinle ve kulaktan çalmaya çalış. Bu hem senin duyuşunu geliştirecek hem müzikal zekanı arttıracak hem de sana birileriyle birlikte çalma alışkanlığını kazandıracaktır. Çünkü enstrumanistler yalnız insanlardır. Hayatı hep TEK karşılarlar.
Yazılmış olan eseri bestecisinden daha iyi icra edemeyeceğin için bu ilk 2 önerimi lütfen önemseyerek kendine has bir ton yarat, gerekirse bunun için 24 saat çalış. Daha iyi Beethoven, Mozart çalmak için saatlerce enstrümanının başında vakit geçiriyorsan, zaman dolduruyorsun demektir, bu boşa bir uğraşıdır.
Rahmetli Annemin hep söylediği bir söz vardı:  Allah’ın bildiğini neden kuldan saklayayım…
Ve sır geliyor: HER GÜN AYNI SAATTE BAŞLAYAN ÇALIŞMALAR SİZLERİ BAŞARIYA ULAŞTIRACAKTIR. Unutma, Her gün aynı saatte. İstersen gece 03;00’da, istersen sabah 10:00’da. İstersen çalışman 10 saat sürsün, istersen 1 saat. Ama her gün aynı saatte.
Başarı sizlerin kaderi olsun🙋🎶🎶🎹
TULUYHAN UĞURLU
9 Ağustos 2022 İstanbul RUMELİHİSARI

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz


*