Tuluyhan’ın Piyanosu Tayyareler Arasında

Piyanist besteci Tuluyhan Uğurlu’nun piyanosu bu kez Türkiye’nin 100 yıllık göklerle ortak sevdasının anılarını yaşayacağınız Yeşilköy Havacılık Müzesi’nde. İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi ilk kez bir piyano resitali için kapılarını açıyor. Konser 06 Nisan Cumartesi saat 18.00’da müzenin hangarında…

Yanı başınızda ancak filmlerde görebileceğiniz eski tayyareler…  Türkiye’nin tayyare fabrikalarına sahip olduğu yıllardan kalma anılar… Hemen sahnenin arkasında Etimesgut Tayyare Fabrikasında üretilen 1944 yapımı Model-4 “Uğur”, solunuzda 1938 yılında Kayseri Tayyare Fabrikası’nda üretilmiş olan P-24 “Pezetel” tayyaresi burnundaki pervanesi ile göz kamaştırıyor. Arkanızda bir yerlerde 1915 Rus yapımı deniz uçağı… Vecihi Hürkuş’un kurduğu ilk sivil havacılık şirketi Hürkuş Hava Yolları’nın 10 yolcu ve 2 mürettebat taşıyan yolcu uçağı…

Ve konser başlıyor. Tuluyhan Uğurlu göklerle ortak serüvenimizi müziğiyle anlatırken özel olarak hazırlanan görsel sunumda Türkiye’nin tayyare ile tanışması fotoğraflarla dile geliyor.

Müzenin bir yerlerinde ilk kadın savaş pilotumuz Sabiha Gökçen sizleri bekliyor. Vecihi Hürkuş “Keşke fabrikalarımızı kapatmasaydık” derken ne kadar hüzünlü. Türk Hava Kuvvetlerine ait ilk bombaları yapan Şakir Zümre, “Bomba üretirken soba üretimine geçmemiz ne büyük bir hataydı” diyor. Havacılık tarihimiz boyunca şehadete yürüyen askerlerimiz kimi bir üniformanın kıvrımında, kimi bir uçak kasasında, kimi bir motorun üzerinde bu önemli mekânı bekliyorlar.

Göklere sevdalı bir milletin göklerle tanışması, ilk uçak fabrikaları, durdurulan uçak sanayimiz ve Türkiye’nin havacılığa dair anıları… Tuluyhan Uğurlu sizleri bir bahar akşamında Türkiye’nin göklerle ortak sevdasını paylaşmaya çağırıyor.

İSTANBUL HAVACILIK MÜZESİ HAKKINDA

1911 yılında Hava Kuvvetlerinin kuruluşuyla birlikte gelişen askeri havacılık kültürünü ve sivil havacılık unsurlarına ait materyalleri kapsayan koleksiyon, genel olarak uçaklar, uçak motorları, helikopterler, yer savunma sistemleri, muhabere cihazları, üniformalar, üniforma aksesuarları, silahlar ve maketlerden oluşmaktadır. Envanterine kayıtlı 30 pervaneli uçak, 26 jet uçak ile Türkiye’nin en büyük uçak koleksiyonuna sahip olan Havacılık Müzesi, aynı zamanda tarihi nitelikteki 30.000 fotoğraf, 3071 kitap, 6843 yerli ve yabancı dergi ile askeri ve sivil havacılık tarihine ışık tutan zengin bir arşive sahiptir.

TULUYHAN UĞURLU İSTANBUL HAVACILIK MÜZESİNDE
06 Nisan Cumartesi Saat 18.00
İstanbul Havacılık Müzesi/Yeşilköy
Biletler Biletix

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz


*