Tuluyhan Uğurlu ile Deniz Müzesinde Zaman Yolculuğu

Piyanist-besteci Tuluyhan Uğurlu, 23 Eylül Cumartesi akşam saat 20.00’da Beşiktaş’ta İstanbul Deniz Müzesinde “Güneş Ülke Anadolu” isimli eserini seslendirecek. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıl etkinlikleri nedeniyle gerçekleşecek konserde sanatçı müzik ve görüntülerle Anadolu’nun 12.000 yıllık tarihini anlatacak. Konserin bazı bölümlerinde sanatçıya kaval virtüözü Murat Toraman eşlik edecek.

“Güneş Ülke Anadolu” Tuluyhan Uğurlu’nun yurt dışı ve Türkiye’de en beğenilen eserlerinden birisi. Baştan sona görüntüler eşliğinde verilecek konserde Anadolu tarihi kısa metinler ve muhteşem fotoğraflarla anlatılıyor. Konser boyunca fantastik bir zaman yolcuğuna çıkıyorsunuz.

3000 yıl önce Orta Anadolu’da yerleşip antik dünyayı titreten Hititlerin savaş arabalarına binip, Truva’nın yiğit prensi Hektor’la tanışıyorsunuz. Lidya kralları ile altından saraylar yaparken Frig Kralı “Uzun Kulaklı Midas” ı görebilirsiniz. Ege sahillerinde antik tanrılarla birlikte bulutların üzerine de çıkabilirsiniz. Şu karşıdan gelen gözleri yaşlı kadın Meryem Ana olabilir mi? Ortadoğu’da Roma zulmünden kaçıp Ege’nin dost insanları arasında son günlerini geçirmeye geliyor. Sinop’ta sizi fıçıyı kendine ev yapan Diyojen karşılıyor. Roma ve Bizans’ın görkemli eserleri arasında dolaşırken birden Türk ordularının ayak seslerini duyuyorsunuz. Anadolu bu kez İslam felsefesinin engin hoşgörüsü ile şahlanıyor. Selçuklu ve Osmanlılarla çinilerin mavisinde, minarelerin zirvesinde geziyorsunuz…

Birden Anadolu’nun karanlık günleri tekrar başlıyor. Topraklarımız düşman çizmeleri altında kalıyor, insanlar şaşkın ve çaresiz ama bu bir son değil… Birden Anadolu semaları bir ışıkla kaplanıyor. Bir güneş doğuyor ve tüm Anadolu onun askerleri olup, kurtuluşa yürüyor. Mustafa Kemal’in ışığı ile Anadolu tekrar canlanıyor… 100 yıl önce bugünlerde yepyeni bir devletin doğumu müjdeleniyor.

Tuluyhan Uğurlu her konserinde olduğu gibi bu konserde de yine genç bir yetenekle sahnesini paylaşıyor. Konserde keman sanatçısı Kubilay Tural iki klasik eserle sanatseverlere yeteneğini sergileyecek.

Bu fantastik yolculuğa davetlisiniz.

23 Eylül Cumartesi Saat 20.00
İstanbul Deniz Müzesi/Beşiktaş
Biletler Biletix

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz


*