Cengiz Han’ın Oğlu Tuluy-Han Anavatan Topraklarında

DSCN4556Ulanbator/ AA
Piyanist Tuluyhan Uğurlu, Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da, opera binasında verdiği konserde Moğol sanatseverlerin yoğun ilgisi ile ayakta alkışlandı. TC Ulanbator Büyükelçiliği’nin düzenlediği Türkiye Günleri kapsamında verilen konsere katılım yoğun oldu. Uğurlu konserde “Güneş Ülke Anadolu” isimli eserini seslendirirken, Türkler’in Orta Asya serüvenine de değindi. Konserin finalinde Türkiye ve Moğolistan toplumları arasındaki ortak yanlar ve iki toplumun kardeşliği üzerine vurgu yapıldı.

Konser Türkiye Cumhuriyeti Ulanbator Büyükelçisi Murat Karagöz’ün konuşması ile başladı. Büyükelçi Karagöz, “Bizler Türkiye’nin Acrasya’nın bir ucunda görev yapan neferleriyiz. Türkiye’yi dost ve kardeş Moğol halkına daha iyi tanıtmak, anlatmak ve iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda güçlendirmek için gayret sarfediyoruz. Dünyaca ünlü sanatçımız Tuluyhan Uğurlu’nun ata topraklarımız ile Anadolu arasındaki bağı tarihsel perpektif içinde en veciz şekilde melodilerle ifade edecek olmasından gurur duyuyoruz” diyerek Tuluyhan Uğurlu’yu sahneye davet etti.

Konserin sürprizi, Tuluyhan Uğurlu’nun elinden tutarak piyano başına getirdiği beş yaşındaki ödüllü Moğol piyanist Nandin Otgonbayar’dı. Küçük piyanistin ardından Tuluyhan Uğurlu, müzik ve görüntülerle Anadolu kültürünü anlatan “Güneş Ülke Anadolu” isimli eserini seslendirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Ulanbator Büyükelçiliği himayesinde ve Türk Moğol Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMOSİAD) sponsorluğunda gerçekleştirilen konserin en önemli konuklarından biri de Cengiz Han’ın 28. kuşak  torunu Mayjargal idi. Bayan Mayjargal konser sonrası Tuluyhan Uğurlu’ya sarılarak tebrik ederken, Tuluy’un Büyük Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu Cengiz Han’ın küçük oğlunun ismi olduğunun altını çizerek sanatçımızın Moğolistan’a gelmesinden çok etkilendiğini söyledi. Orta Asya ve Anadolu kültürünü anlatan eseri dinlerken, zaman zaman gözyaşlarını tutamayan Bayan Mayjargal,  Tuluyhan Uğurlu’ya şükranlarını sunduktan sonra, kendiisnden dedeleri ile ilgili bir eser yazıp, en kısa zamanda Moğol halkı ile tekrar buluşmasını istedi. Tuluyhan Uğurlu ise, Orta Asya kültürü, Türkler’in göçü, Cengiz Han ve adını taşıdığı Tuluy Han için bir eser yazmanın kendisini çok mutlu edeceğini ve çalışmalara hemen başlayacağını söyledi.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz


*