Tuluyhan Galata Mevlevihanesi’nde

Ağustos ayının son haftasında Tuluyhan, İstanbullu sanatseverlerle Galata Mevlevihanesi bahçesinde buluşacak. Konserin biletleri temmuz ayı sonlarında satışa sunulacak.

Ünlü sanatçı 2013 yılı sonbaharında bu mekanda verdiği konserin bakın duygularını nasıl anlatmıştı:

Pek çok sanatçı için sanatının zirve noktası önemli bir ödüldür. Ödüller sanatçının sanatının toplumlar tarafından kabul edildiğini gösterir. Nobel, Oscar ya da Pulitzer almak pek çok sanatçı için ulaşılması güç bir düşün son noktasıdır.

Benim zirvelerim ise farklıdır. Piyanomu insanlığın gelişmesinde önemli rol oynayan mekanlara taşımak ve orada, müziğe ve sanata inanan, gerçek sanatın peşinde koşan insanlarla buluşmak,buluşturmak benim için her şeyden önemlidir. Galata Mevlevihanesi konserim de benim için en büyük ödüllerden daha önemlidir. Çünkü Galata Mevlevihanesi, 500 yılı aşan bir zaman dilimi içinde yüzlerce “gönül sultanı”nın yaşadığı ve yarına ışık oldukları manevi dünyanın güçlü merkezlerinden biridir.
Dün akşam (14 Eylül Cumartesi) İstanbul’un eğlence merkezi Beyoğlu’nun içinde bize hayatın tek gerçeğini gösteren gizli bir bahçenin içinde yatan “hamuşan-suskunlar”ın misafirleri arasındaydım. Bu bahçede ilk kez piyano sesi duyulacaktı. Hepimiz heyecanlı, hepimiz hafif düşünceliydik. Yüzlerce konuğumuzla birlikte önce kabirlere doğru yürüyüp, suskunları saygıyla selamladık… Dünyanın karmaşasından uzaklaşıp belki de yaşamımızı düşündük. Sonra hep birlikte müziğin kanatlarında göklere yükseldik. “Suskunlar”ı rahatsız etmemeye çalışarak, kendi iç yolculuğumuza çıktık. Saygıyla girdiğimiz mekandan, daha da derin düşünceler arasında, saygıyla, sessizce ayrıldık.

Her sanatçının zirve noktaları vardır. Dün gece ben zirve noktalarımdan birini yaşadım. Galata Mevlevihane’sinde manevi dünyanın bu çok önemli merkezinde müziğimi icra ettim. Bu tarifsiz yolculukta beni yalnız bırakmayan yüzlerce sanatsevere ve Mevlevihane’nin tüm çalışanlarına, burayı koruyan ve yaşatanlara sonsuz teşekkürler.
Saygılarımla

TULUYHAN UĞURLU
15 Eylül 2013 Pazar

tuluy

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz


*