Tarihi Garlara Veda Konserleri

Kara Trenden Hızlı Trene Tarihi Garlarda Buluşma

Piyanist Tuluyhan Uğurlu Türkiye’nin hızlı trenle tanıştığı şu günlerde tarihi garlarda trenin 200 yıla yaklaşan hikayesini anlatıyor.

15 Aralık Cumartesi ve 16 Aralık Pazar günleri Sirkeci Garı bekleme salonunda başlayacak Kara Trenden Hızlı Trene konserleri Türkiye’nin dört bir yanındaki tarihi garlarda devam edecek. Tuluyhan Uğurlu, konserlerinde  her zaman olduğu gibi müzikle eş zamanlı yürüyen görsel bir sunumdan yararlanıyor. Konser boyunca 19. Yüzyıldan başlayarak insanın raylar üzerinde geçen serüveninin hikayesi etkileyici fotoğraflar ve şiirsel metinlerle anlatılıyor.

Maden ocaklarında döşenen ilk raylar, buharlı trenle mesafeleri kısaltan tren yolculukları… Vahşi Batı’da Amerika kıtasını Doğu’dan Batı’ya bağlayan Kızılderili ırkını yok eden demiryolunun hikâyesi… Avrupalı seçkinlerin düşsel yolculuğu, romanlara konu olan: Orient Express… Haydarpaşa ve Sirkeci Garları ile Doğu ile Batı’yı birleştiren demiryollarımız… Hicaz demiryolunun hüzünlü hikayesi… Cumhuriyet Trenleri… Değişen dünya ve hızlı trenle geleceğe yolculuk…

Tuluyhan Uğurlu’nun Kara Trenden Hızlı Trene Tarihi Garlarda Buluşma konserleri izleyiciyi Türkiye’de 150 yılı aşan süredir yaşamımızın bir parçası olan nostaljik bir yolculuğa konuk ediyor. Tren düdükleri ile başlayıp biten konserlerde konuklar tren nostaljini her yönüyle yaşayacağı ikramlarla ağırlanacak.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz


*