“Sanatçı En Büyük Emekçidir”

Tuluyhan UgurluMüzik emek işidir.

İyi bir müzisyen olmak kolay değildir. Bir enstrümana hakim olabilmek için çocukluk yıllarından başlayarak durmadan çalışmak, hayatın pek çok güzelliğinden vazgeçmek, sadece müzik için yaşamak gerekir. Onca emek verilse de müzikte başarı garanti değildir. Disiplinli çalışma yaşam boyu devam etmek zorundadır. Çünkü piyano virtüözlüğü insanüstü bir denge ve çaba gerektirir. 88 tuşa hâkim olabilmek ve ona ruhunuzu koyabilmek akıl, denge, azim ve emek demektir.

Benim serüvenim de enstrümanına hâkim olabilen pek çok müzisyenle aynı biçimde başladı… Ancak klasik müzik dünyasının içinden çıkıp, kurallara başkaldırarak “Ben sadece kendi eserlerimi çalarım” demek Tuluyhan’ın işini daha da güçleştirdi.

Her konser alın teri ile verilir. Yürekten gelen alkışlar bu alın terinin en büyük ödülüdür. Daha teriniz soğumadan bir sonraki konseri düşünmek, sürekli ve bitmeyen sorumluluğunuz sonucunda sizi sarıveren yalnızlık verdiğiniz kararın sonucudur. Kurulu sistemlere karşı koyup, kulvarsız bir mücadeleye giren bir sanatçının her zaman sıfırla yaşamayı göze alması gerekir… Sırtını birilerine dayamadan yürüyen, 16 yaşından beri verdiği konserler ve yazdığı müziklerle yaşayabilen sanatçı en büyük emekçidir.

Bugün 1 Mayıs… Emeğin ve emekçinin bayramı kutlu olsun.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz


*