Düzce’de Geciken Buluşma

Duzce“Şehrin Gözyaşları” isimli eserinde 1999 Düzce Depremini anlatan Tuluyhan Uğurlu, deprem sonrası il olan kentte, ilk kez sahneye çıkıyor. Düzce Belediyesi’nin düzenlediği “Düzce Kültür Günleri” kapsamında Tuluyhan Uğurlu konseri 27 Eylül günü saat 19.00’da Gençlik Merkezi Tiyatro Salonunda… Tuluyhan Uğurlu konserin ilk bölümünde Düzce için yazdığı “Şehrin Gözyaşları” , ikinci yarıda ise “Güneş Ülke Anadolu” isimli eserlerini seslendirecek. Uğurlu’nun konseri boyunca müzikle eş zamanlı olarak görsel sunumdan yararlanılacak.

Türkiye henüz 17 Ağustos depreminin yaralarını saramadan aynı yıl kasım ayında Düzce büyük bir depremle sarsıldı. İlçenin adeta yerle bir olduğu depremde, 1000’a yakan vatandaşımız hayatını kaybederken, binlerce yaralı ve yıkılan sayısız evle depremin faturası ağır oldu. Devlet Düzce’nin kolay kalkınması için bir ay sonra acil olarak ilçeyi il statüsüne yükseltti. Dönemin ilk vali yardımcısı Orhan Öztürk, bu acı olayı unutturmamak için Tuluyhan Uğurlu’dan Düzce depremi için hissettiklerini müzikle anlatmasını istedi. “Şehrin Gözyaşları-Düzce’nin Kısa Tarihi” isimli eser kısa bir süre içinde kitlelerle buluştu. Albümün tanıtım konseri İstanbul’da yapıldı, ne yazık ki o günlerde Düzce henüz müzik dinleyebilecek durumda değildi, yaralarını sarmaya çabalıyordu.

Tuluyhan Uğurlu eseri yazarken albümün iç kapağında duygularını şöyle dile getirecekti:

“Deprem sonrası İzmit’te, Adapazarı’nda, Gölcük’te ve Düzce’de dermansız fısıltılar arasında başlamamış ve bitmemiş sözler duydum. Enkazlar arasında dolaşan mahşerin çocuklarına bakmak istedim, bakamadım. Canını kaybetmiş ama tek bir can kurtarabilmek için ağlamayı yarına erteleyen insanlarla göz göze geldim. Kaybettiğimiz 30 bin can için müziğim yetersiz kaldı ve onları SALA ile uğurlamak istedim.”

Depremin ardından Düzce yaralarını hızla sardı ve genç ve dinamik bir kent oldu. Depremin 15. Yılında Düzce Belediyesi Tuluyhan Uğurlu’yu konuk ediyor ve Gençlik Merkezi Tiyatro Salonunda Uğurlu, o günleri yaşayan ya da hiç bilmeyen Düzceliler’le buluşuyor. Konser Düzce için yazılan eserle başlıyor, Güneş Ülke Anadolu ile devam ediyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz


*