Dünya Başkenti İstanbul Albümü

Dünya Başkenti İstanbul, benim yıllardır içimde birikenleri ortaya çıkardığım, hiç zorlanmadan kendiliğinden oluşan bir çalışma. Boğaziçi’nde doğup, deniz olmayan bir yerde Viyana’da öğreniminiz için  14 yıl yaşarsanız doğduğunuz kente duygularınız daha da derinleşiyor. Bana sık sık neden “Dünya Başkenti İstanbul?” diye soruyorlar. Ben de onları şöyle yanıtlıyorum: 

İstanbul iki büyük imparatorluğa başkent olmuş tarihin en önemli merkezlerinden biri. Doğu Roma ve Osmanlı İmparatorlukları’nın başkenti ve tarihin çok önemli bu iki devletinin gücü dolayısıyla dünyayı yönlendirebilen bir kent. Zaten ben Dünya Başkenti İstanbul konserlerinin sonunda seyirciye şu mesajı veriyorum: İstanbul tarihi boyunca iki kez dünyanın merkezi olmuş. Eğer o yüzyıllarda medya bugünkü gelişimi içinde olsaydı, spikerler dünya için önemli kararları Washington, Brüksel, Londra yerine İstanbul’dan bildireceklerdi. Fonda Boğaziçi, Ayasofya ya da Süleymaniye olacaktı. Biz yaratacağımız bir sinerji ile İstanbul’u tekrar eski güçlü konumuna neden kavuşturmayalım, diyorum. İstanbul ayrıca Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de bugün de tüm inançların kardeşçe yaşandığı örnek bir kent. Zaten konserlerin başında ve sonunda Napoleone Bonaparte’ın “Eğer dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu” sözü yer alıyor.  

Dünya Başkenti İstanbul projesinin ciddi olarak başlaması 2005 yılı sonlarına rastlar. Yıllardır uçaktan her inişimde “Çok şükür dünya başkentine geldim” diyerek hasretle kavuştuğum kent için bir eser yazmaya karar verdim. Ben bu projeye başladığımda, albümü tamamladığımda İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olma projesi henüz konuşulmuyordu. Eseri bitirip, albümün gala konserini vereceğim 8 Nisan öncesinde İstanbul 2010 için bu karar verildi. Bu da benim için hoş bir rastlantı oldu.

İstanbul’da nelerin değiştiğine gelince… Bence saygı ve nezaket değişti. Kentle ilgili her şey çözülebilir ama eski İstanbul’un nezaketini, eski dostluklarını nasıl geri getireceğiz bilemem.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz


*