Benim Hayallerim Var: Çifte Minare Önünde Konser

Bundan yıllar önce Erzurum Yakutiye Medresesi’nin önünde konser vermek için Erzurum’a geldiğimde aziz dostum, şu an İspir Bld. Başkanı olan Ahmet Coşkun ile Erzurum’da dolaşırken Çifte Minareli Medrese’nin önünde durup, burada bir konser vermek istiyorum, demiştim… Geçen gün hayatımın en mutlu günlerinden biriydi.
Bir hayalim vardı; Nemrut Dağı’nda bizi parça parça etmek isteyen Batı Emperyalizmine karşı, Mezopotamya Halklarının Barış ve Kardeşliği için konser vermek istiyordum, gerçekleştirdim. Nemrut Dağı’nın zirvesine piyanoyu çıkartıp orada konser verdim. Dünyanın önde gelen haber ajanslarının takip ettiği ve büyük övgüyle bahsettiği bu konserle ülkemi dünyada gururla temsil ettim.

Bir hayalim vardı; Ahtamara-Akdamar Adası’ndaki kilisede konser vermek istiyordum. Restorasyon çalışmaları sonrasında Akdamar-Ahtamara kilisesi açıldı ve ben orada konser verdim. Bu mabed, aynı Süleymaniye veya Selimiye gibi bizim mabedimizdir, Anadolunun Mabedi’dir dedim
Bir hayalim vardı; Büyük Taaruz’un başladığı yer olan Afyon Kocatepe’‘de, taaruzun başladığı saatte konser vermek istiyordum, gerçekleştirdim. Sanatseverlere adeta, emperyalizmin ve uşaklarının nasıl Anadolu’da yok edildiğini müzikle yaşatma gururuna eriştim. ATATÜRK’ü SAYGIYLA HATIRLADIM.

Bir hayalim vardı; Türkistan’da Hoca Ahmet Yesevî’nin türbesi önünde konser vermek istiyordum. Bizi uygar bir toplum haline dönüştüren en önemli düşünce insanlarından biri olan, Yunus Emre’nin, Taptuk Emre’nin, Hacı Bektaşı Veli’nin, Akşemsettin’in, Mevlana’nın, Hacı Bayram Veli’nin, Emir Sultan’ın Ali Semerkandi’nin önderi, YESEVİ YOLU’nun kaynağı bu insanın huzurunda konser vermek istiyordum.
UNESCO, birkaç yıl önce yıllardan bir yılı Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan etti ve yazmış olduğum eseri gidip Türkistan’da türbenin önündeki Isparta gülleri ve yüzlerce sanatseverin huzurunda seslendirdim.
Geçtiğimiz gün yine, dünyanın en şanslı insanı bendim. Erzurum Çifte Minareli Medrese’nin önünde dakikalarca süren alkışlarla birlikte konser vermek nasip oldu. Gururluyum, büyük mutluluk duyuyorum.
Aslında çok ızdıraplı geçen hayatımın belki en mutlu günleri, bu konser günleridir diye düşünüyorum.
ŞU AN ŞAŞIRDIĞINIZI ve bu konserlerin belki de hiçbirinden haberiniz olmadığını biliyorum. ÜZÜLMEYİN, SANSÜRLENMEYE ALIŞKINIM…
AMA BEN DAHA BURADAYIM VE YAŞADIKÇA ALTERNATİFSİZ OLMAYA DEVAM EDECEĞİM.
Abideler şehri Erzurum, seni çok seviyorum.

Saygıyla
TULUYHAN UGURLU

Bu Yazıyı Paylaş

One Comment - Write a Comment

 1. Bir hayalim vardı; Türkistan’da Hoca Ahmet Yesevî’nin türbesi önünde konser vermek istiyordum. Bizi uygar bir toplum haline dönüştüren en önemli düşünce insanlarından biri olan, Yunus Emre’nin, Taptuk Emre’nin, Hacı Bektaşı Veli’nin, Akşemsettin’in, Mevlana’nın, Hacı Bayram Veli’nin, Emir Sultan’ın Ali Semerkandi’nin önderi, YESEVİ YOLU’nun kaynağı bu insanın huzurunda konser vermek istiyordum.

  OKUMAK YAY; yazmak ise ok…
  hayaliniz, hayalimiz.
  size bir güfte gönderdim
  fb mesajdan. gördünüz mü
  hayalinize destek olacak, bir 100.yıl şiiri.
  saygılar

  Reply

Yorum Yaz


*