Mısır Çarşısı’nda Cumhuriyet Konseri

Tuluyhan Uğurlu’nun 29 Ekim sabahı Mısır Çarşısı’nda verdiği konseri Milliyet Gazetesi’nden Gülden Öktem bakın nasıl anlattı:

Ünlü piyanist Tuluyhan Uğurlu, saat 10.00’da Eminönü’ndeki Mısır Çarşısı’nda Cumhuriyet Bayramı için bir konser vermeye hazırlanıyor. Çarşının Ketenciler Kapısı’nın iç kısmında sahne düzenlemesi çoktan yapılmış, piyano yerleştirilmiş ve diğer eksikler için konseri organize eden Fatih Belediyesi’nin görevlileri hummalı bir çalışma içinde. Bu sırada çarşı, bir Arap kanalının kameralarına dekor oluyor. Kanalın muhabirine konserden haberleri olup olmadığını sorduğumuzda ise, tesadüfen bugünü seçtiklerini anlatıyor ve bu durumun çok da hoşlarına gittiğini söylüyor.
Sabahın erken saatleri olduğu için, İstanbul’u keşfe çıkan yabancı turistler çarşıda sayıca üstün durumda. Hazırlıkları görenler konseri izleyebileceği sahnenin yakınlarına geliyor. Bu sırada Tuluyhan Uğurlu çıkıyor sahneye. Piyanosunun başına oturuyor ve “Dünya Başkenti İstanbul” isimli eserini seslendiriyor. Mısır Çarşısı’nın kalabalığı sabahın erken saatleri olmasına rağmen artıyor. O sırada Eminönü meydanında dolaşırken müziğin sesini duyanlar da giriyor çarşıya.

‘Müthiş mutluyum’
Ketenciler Kapısı’nın iç kısmı, Uğurlu ilk şarkısını bitirene dek çoktan bir konser alanına dönüşüyor. Ellerinde telefonları ve fotoğraf makineleriyle yerli ve yabancı herkes sanaçıyı çekme telaşı içinde. Sokakta, çarşıda, alışverişte her an konser dinlemeye alışık olan turistler, sanki bu konserden de daha önce haberleri olmuş gibi sorgusuz sualsiz izliyor sanatçıyı. Basından olduğumuzu anlayan yerli turistler tarafından, “Kim bu?” sorusuna maruz kalıyoruz. Uğurlu ilk eserin ardından “Sonsuza Kadar İstanbul”, “Mustafa Kemal Atatürk ve Güneşin Askerleri” ve “Senfoni Türk”ü seslendiriyor.
Bu eserlerde sanatçıya kemanıyla Murat Toroman ve neyi ile Doğukan Çokşeker eşlik ediyor. Eserlerin ardından kısa bir mola veren Tuluyhan Uğurlu, “Cumhuriyetimizin bize en büyük kazanımı, sanatın özgürce yaşandığı, emeğin özgürce paylaşıldığı bir ortam sağlamasıdır. Sanatı bugün, buraya, ticaretin tam göbeğine, hem de tarihi bir ticarethanenin göbeğine getirmeyi amaçladık” diyor.
Mısır Çarşısı’ndaki misafirperverlikten dolayı memnun olduğunu da söyleyen sanatçı, “Bize gösterilen sevgi ve saygı nedeniyle de müthiş derecede mutluyum. Bu güzel insanlarla birlikte olmayı bundan sonra da diliyorum” diye konuşuyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz


*